Rokietnica – co warto zobaczyć?
Rokietnica – wieś w powiecie poznańskim, która według legendy swą nazwę zawdzięcza diabłu o imieniu Rokita. Zaś według historycznych zapisków rokita to gatunek wierzby, które również występują w rokietnickiej legendzie. Co warto zobaczyć we współczesnej Rokietnicy?
Rokietnica – historia w pigułce
Pierwsze ślady osady datuje się na ok. 1000 lat p.n.e. (okres kultury łużyckiej). Jednak ówczesna nazwa Rokitnica pojawia się w dokumentach przypadających na XVI wiek (księga uposażeń Jana Łaskiego). Rozwój Rokietnica zawdzięcza linii kolejowej biegnącej z Poznania do Stargardu i Szczecina.
Co warto zobaczyć w Rokietnicy?
Stara wieś jest pełna zabytków. Zatem zaczniemy od tej części atrakcji turystycznych.
- dwór wraz z parkiem krajobrazowym (z początku XIX wieku),
- kościół Chrystusa Króla (plebania z początku XX wieku)
- kościół w Sobocie (z XVI wieku)
- dwór w Sobocie (zbudowany w 1809r.)
- pałac w Napachaniu (wybudowany w 1897r.)
- kościół w Cerekwicy
- kościół w Żydowie
- dwór w Żydowie
- drewniany wiatrak w Rogierówku
To gratka dla miłośników lubujących się w zabytkach i historii. Oprócz zabytków w Rokietnicy warto pokusić się o zwiedzanie okolicznych (Poznań) muzeów czy innych atrakcji takich jak parki krajobrazowe, zoo, czy ogród botaniczny. Najciekawsze z nich wybraliśmy poniżej.
Ogród Botaniczny – usytuowany jest przy ulicy Botanicznej. To wielka atrakcja dla osób uwielbiających florę. Ogród podzielony jest na 7 działów, głównie ze względu na rodzaje roślin. Największą, wartą zobaczenia lokalizacją w ogrodzie jest Alpinarium. Liczy ok. 1700 taksonów roślin, które głównie pochodzą ze swojego naturalnego źródła. Budowa ogrodu sięga roku 1922, gdzie została stworzona jego pierwsza część pod nazwą Szkolny Ogród Botaniczny. Druga część natomiast została wybudowana w latach 1930-36.
Kolejka parkowa Maltanka – malownicza trasa wokół jeziora Maltańskiego. Główną atrakcją jest fakt, że piękne widoki można podziwiać z wagonów ciągniętych przez kolejkę parową. Trasa kolejki rozciąga się od stacji Maltanka, a kończy na Zwierzyńcu. Jest to świetna atrakcja na urozmaicenie dnia dzieciom, jak i również dorosłym miłośnikom kolei.
Park Cytadela – miejsce, w którym można odpocząć i pozbierać przysłowiowe myśli. Jest również świetną opcją dla bardziej sportowych dusz – idealnie nadaje się do wykonania treningu biegowego czy cardio. Warto wiedzieć, iż jest to największy park w Poznaniu. Jego powierzchnia sięga 100 hektarów. Park jest również pomnikiem, w latach 1963-1970 został wzniesiony na terenie Fortu Winiary. Pierwotna nazwa parku brzmiała Park-Pomnik Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, a w 1992 roku została zmieniona na Park Cytadela.
Rogalowe muzeum – oddalone od Rokietnicy o niecałe 30 km, jednak będąc w okolicy grzechem byłoby nie odwiedzić tego miejsca. Gratka dla łasuchów i miłośników rogali Świętomarcińskich. W muzeum odbywają się pokazy pieczenia rogali (można samemu w nich uczestniczyć), które przeplatane są z historią Poznania. Rogalowe muzeum jest jednym z bardziej lubianych i chętnie odwiedzanych miejsc przez turystów.
Niewątpliwą atrakcją jest Rumpuć, który wystartował w 2008 roku. To impreza odbywająca się corocznie w pierwszą sobotę września. Nawiązująca do wielkopolskich zwyczajów. Królem, a raczej królową imprezy jest Rumpuć. To wielkopolska tradycyjna zupa. Warto zarezerwować sobie wolny weekend i wpaść do Rokietnicy na Rumpucia. Nazwa oficjalna imprezy to „Rokietnica zaprasza Wielkopolan na Rumpuć”.
To tylko zaledwie kilka najciekawszych miejsc, jakie warto odwiedzić w Rokietnicy i okolicach. Jeśli ktoś zamierza wypocząć, a nie tylko zwiedzać z całego serca polecamy odpoczynek nad lokalnymi jeziorami. Położonymi nad malowniczym krajobrazem.