Jak spędzić wolny weekend w Szamotułach?


Szamotuły są oddalone o około 35 km od Poznania. Leżą na urokliwym Pojezierzu Wielkopolskim, nad rzeką Samą. Miejscowość ma około 19 tys. mieszkańców i oferuje szereg atrakcji turystycznych. Niejednokrotnie turyści i mieszkańcy okolicznych miejscowości wybierają Szamotuły na wyjazd weekendowy.

Szukając noclegu, warto sprawdzić kwatery pracownicze Szamotuły, które oferują wysoki standard w atrakcyjnej cenie.

Najważniejsze atrakcje w Szamotułach

Będąc w Szamotułach nie sposób się nudzić. Znajdą tutaj coś dla siebie zarówno fani historii, zabytków, jak i aktywnego wypoczynku. Dodatkowo, liczne kwatery pracownicze pozwalają na bezproblemowe znalezienie noclegu. Co warto zobaczyć w pierwszej kolejności?

  • Jednym z najważniejszych zabytków jest bazylika kolegiacka. Ten niezwykle piękny kościół został wybudowany w XV wieku i reprezentuje styl gotycki. Świątynia jest zbudowana m.in. z czerwonej cegły, a w środku znajdują się pięknie zdobione ołtarze m.in. z motywami roślinnymi. To jeden z najważniejszych kościołów gotyckich w całej Wielkopolsce, który z pewnością jest wart odwiedzenia.
  • Kolejną popularną atrakcją w Szamotułach jest zamek wraz z Basztą Halszki, a także pobliskimi budynkami, które kiedyś pełniły rolę oficyny i bażanciarni. Zamek odbudowano pod koniec XX wieku, dzięki czemu obecnie jest w bardzo dobrym stanie technicznym. Baszta została wybudowana w XV wieku i pełniła rolę mieszkalno-obronną.
  • W Szamotułach znajduje się także neogotycki budynek Poczty Polskiej z pięknej, czerwonej cegły. Piętrowy budynek powstał na przełomie XIX i XX wieku, a jego elewację zdobi zjawiskowa płaskorzeźba przedstawiająca Orła Białego.
  • Niedaleko kolegiatu znajduje się dzwonnica, którą wybudowano w 1930 roku. Na szczycie budynku widoczna jest biała kopuła, a na niej okazały, żelazny krzyż, który widać z daleka.

W trakcie i po sezonie wakacyjnym z pewnością warto wybrać się na rynek i skosztować lokalnych przysmaków, przygotowanych według tradycyjnych przepisów. Szukając noclegów, najlepiej zwrócić uwagę na takie kwestie jak dostępność sieci bezprzewodowej wi-fi, darmowy parking lub swobodna możliwość dojechania komunikacją miejską. Turyści podróżują różnymi środkami komunikacji, dlatego przed rezerwacją należy sprawdzić m.in. dostępność połączeń. Kwatery pracownicze są przeważnie zlokalizowane w pobliżu sklepów, dzięki czemu goście noclegowni mogą swobodnie z nich korzystać. Ponadto, ważna jest również dostępność restauracji. Po całym dniu zwiedzania zabytków i aktywnego wypoczynku, pożywny posiłek jest na wagę złota.

Szamotuły – wypoczynek dla aktywnych

Aktywne spędzenie weekendu daje ogromną satysfakcję, dlatego wiele osób decyduje się na piesze wędrówki. Na zachód od Szamotuł znajdują się piękne lasy, które w sezonie są pełne grzybów, natomiast w lecie zachęcają do długich spacerów. Oprócz odpowiednio dobranej odzieży, warto również wyposażyć się w repelenty i prowiant. Kolejnym ciekawym pomysłem na aktywne spędzenie weekendu w Szamotułach jest basen. Pływanie jest jednym z najlepszych ćwiczeń wzmacniających mięśnie kręgosłupa.

W kwestii zorganizowania noclegu, warto rozważyć pobliskie miejscowości. Jedną z nich jest Rokietnica, która znajduje się około 18 km od Szamotuł. Dla osób, które cenią czystość, porządek i nowoczesny wystrój, szczególnie polecane są kwatery pracownicze, w których zatrzymują się nie tylko turyści, ale również zorganizowane wycieczki. Przed rezerwacją warto sprawdzić, czy kwatery oferują możliwość zamówienia cateringu na śniadanie. Rozpoczęcie dnia od pożywnego posiłku to podstawa aktywnego zwiedzenia.

Komunikacja:
MPK, PKP

Wygodny dojazd:
Obwodnica S11

Wifi:
Darmowe Wifi

Sklepy w pobliżu:
Żabka, Biedronka, Dino

Restauracje w pobliżu:
Najbliższa 100 m od obiektu

Herbata i kawa:
Dostępne w naszych kuchniach